Ženská sila v športe. Nemusí nutne tiecť krv

Výzor skúsených bojovníčka, ktorej sa zlovestne prezýva Kráľovná lakťov, v sobotu v londýnskej O2 Arene so všetkou vervou a dôslednosťou upravovala Lucie Pudilová. Slečna z Příbrami, česká priekopníčka v sektore tzv Zmiešané bojové umenia (MMA), vo svojej premiére v najslávnejšej zápasnícke lige UFC napriek salvaje presvedčivých a presne mierených úderov a kopov prehrala na body.

Podľa reportáží si však za statočné počínanie v klietke zaslúžila iný verdikt rozhodcov. Dokonca aj kruto ztlučená “Kráľovná lakťov” ju vyhlásila za víťazku. “Boj ma moc bavil. Bola som rada, že v ňom bolo veľa krvi.Pretože nebola moja, myslela som si, že som vyhrala, “povedala Pudilová.

Aj tak sa teraz v športe prejavuje ženská sila. Ako by už neexistovala disciplína vyhradená mužom. Minulý týždeň priniesol ďalšie príspevky do diskusie o pozíciách zástupcov oboch pohlaví na ihriskách všetkého druhu.

Kým na zápas Federera, Nadala a spol. boli štadióny na megapodniku v Indian Wells napchaté divákov, aj tie najlepšie tenistky na turnaji v tom istom areáli často búšil do lôpt pred poloprázdnym hľadiskom.Odmeny sú pritom na najväčších akciách rovnaké pre borca z ATP, ktorí hrajú dlhšiu partie na tri víťazné sety, aj dámy z WTA, ktorým k triumfu stačí získať dve sady.

Nájdu sa protestujúci kverulant, v tenise však prevláda hrdosť na porovnávanie finančných podmienok na dvorcoch v Unibet vstupny bonus posledných desiatkach rokov. Tento trend je typický pre vyspelé spoločnosti, hoci niekedy trvá, než sa presadí. Historická bariéra padla v utorok v škótskom golfovom klube Muirfield, založenom v roku 1744. Novo do neho môžu byť prijímané aj ženy. Patrí sa však podotknúť, že členovia boli na schválenie prielomu v hlasovaní akosi postrčenie.Usporiadatelia superprestižního zápolení The Open totiž oznámili, že ho Muirfield v budúcnosti nezverí, ak nezmení svoje pravidlá.

Názory feministiek a mužských šovinistom na zásahy zhora, kampane a povinné kvóty sa asi nikdy nesblíží. Športovkyňa si však rešpekt získavajú tiež prirodzenejším spôsobom. A pri všetkej úcte k drsňačce Pudilová pri tom nemusia z niekoho tiecť krv.

Príkladná je odzbrojujúci otvorenosť, s ktorou snowboardistka Šárka Pančochová oznámila: “Viac ma teraz priťahujú dievčatá.”

Jej odvahu by určite chcela mať veľa chlapcov a chlapov v kabínach, ktoré viac priťahujú chlapci.Úprimnosť Pančochovej by kadejakú trápiaci sa dušu mohla povzbudiť, aby prestala tajiť svoju sexuálnu orientáciu.

Inšpirujúca môže byť tiež úsilie amerických hokejistiek. Pohrozili bojkotom blížiaceho sa majstrovstvá sveta, ak sa k nim federácie nezačne Bet365 mobil správať prívetivejšie. Cíti podporu verejnosti. Ich odkaz v skratke znie: “Na dovoz medailí sme vám dobré. Čo sa týka peňazí alebo propagácie, kašlete na nás.Nežiadame milióny, len trochu vľúdnejšie prístup. ”

A nielen našinca upútalo gesto biatlonistky Gabriely Koukalova, ktoré pri preberaní trofeje v Osle odmietla podať ruku Andersovi Bessebergovi. Šéf medzinárodnej únie IBU si totiž pokazil povesť potrebné laxným postupom voči Rusom podozrivým z dopingu.

“Už tam dávno nemá čo robiť, ide mu len o jeho záujmy,” povedala. Pozoruhodná je jej priamosť. Žiadne špitání za rohom alebo hysterické scény. Jasný a gurážny prejav vzdoru tvárou v tvár mocipáni. Jej prednosti nespočívajú len v bezva nalíčenie a umenia “vybieliť terče pri záverečnej stojke”.Bravo!